Pro Koosolek 5 toimus Tallinna Ülikooli Auditorium Maximum saalis ja veebis Zoom keskkonnas neljapäeval, 27. märtsil 2025 kell 09.30-16.00.
MIS TEEMA ON?
Riik kärbib 2025. aastal kultuuri/sporditoetusi ja üldse on korraldajatel raske aru saada, mis kanaleid pidi ja tegevuste tulemusena nii väikesed kui suured toetusrahad liiguvad ja tekivad. Sponsorid on kadunud või paremal juhul muutunud eriti kokkuhoidlikuks ja ettevaatlikuks, tuues põhjuseks kas ebakindlad ajad maailmas, ettevõtte raske majandusseisu või ka osade rahaküsijate ebaeetilise käitumise esitatavate eelarvete ja aruannete koostamisel. Publiku käest on pileti vastu üha keerulisem raha saada. Tulemusena on kultuuri- ja spordisündmused ning nendega seonduv loomemajandus 2025. aastal seisus, kus arvukad väikesed ja suured avalikud üritused jäävad toimumata või virelevad piiripeal toimudes pigem inertsist kui korraldajate motiveeritusest. Uutel tulijatel sektoris saab olema eriti keeruline, sest kuidas teha korralikku avalikku üritust ilma rahata?
Kas raha on maailmast otsa saanud või ei oska me seda üles leida? Miks on nii, et mõnedel on küll (kunagi ei ole piisavalt!) aga enamikel kas napib või ei ole üldse? Kas terve põlvkond kes on harjunud toetusi saama, ehitavad oma korraldus- ja ärimudeli jätkuvalt riigi ja KOV rahastuse peale? Kui üritus tuleb majanduslikult toime, siis kas on üldse eetiline toetusi küsida ja hankida ning miks sellistele üritustele üldse toetusi avalikust rahast antakse? Kui üritusel ei ole piisavalt huvilisi osalejaid, kes on valmis osalemise eest tasuma, siis kas ja miks peaks avaikust rahast seda toetama? Kuidas mõõdetakse avaliku toetusraha kasutamise tulemuslikkust? Kuidas toetusmeetme loojad eristavad osavaid lobiste toetusi ka tegelikult vajavast olukorrast mille jaoks meede luuakse? Kas avaliku toetusraha baasil loodud üritusel peab olema õigus ja võimalus ka erasektorist lisaks raha küsida? Kuidas praktikas saada raha sponsorilt ja ka publikult kellel seda ju tegelikult on? Kus see raha siis on millega olulisi ja uhkeid kultuuri- ja spordivaldkonna sündmuseid Eestis korraldada? Olgu meile inspiratsiooniks iidne rahvatarkus "Kes otsib, see leiab!", saame koosolekul kokku ja asume asja kallale!
PRO KOOSOLEK 5 PILDIGALERII
KOOSOLEKUL OSALESID
- kultuuriürituste korraldajad;
- spordiürituste korraldajad (spordiklubid, maakondlikud spordiliidud, spordiühendused, spordialaliidud);
- omavalitsuste kultuuri-, spordi- ja noorsootöötajatest ürituste korraldajad);
- kultuuri- ja spordirajatiste juhid;
- ettevõtete reklaami- ja sponsorsuhete juhid.
- rekreatsioonieriala üliõpilased erinevatest koolidest.
AJAKAVA JA ESITLUSED
08.30 - Pääs koosolekusaali, aatriumis tervitusjoogid ja suupisted
09.30 - Avalike ürituste korradlajate liit esitleb: Hommikune äratus! Esines Cool D "Kus mu papp on?"
09.35 - Avateema: Kas üldse ja miks on oluline kultuuri- ja spordiüritusi riigis korraldada? (esitluse vataamiseks klikka). Esines Karel Kulbin (Tallinna Ülikooli rekreatsioonikorralduse nooremlektor).
10.30 - Riigieelarvest kultuuri- ja spordiürituste toetamine (esitluse vaatamiseks klikka). Esines Margus Klaan (Kultuuriministeerium, spordi osakonna juhataja).
11.15 - Kuskohast tekib riigis jagatav kultuuri- ja spordiraha? Kuidas moodustuvad meetmed ja mis alustel makstakse tegevustoetust? Statistiline ülevaade: Mis summas ja mitmele üritusele eraldati toetusi eelmistel perioodidel (näiteks 2023-2024) ja mis summas eraldatakse 2025. aastal ja planeeritakse seda teha 2026. aastal - kas toetuste jagamine ajas suureneb või väheneb? Kas spordi- ja kultuuriürituste korraldamine on teie vaates mittetulunduslik tegevus või ettevõtlus?
- Riigieelarvest kultuuri- ja spordiürituste toetamine (esitluse vaatamiseks klikka). Esines Katre Väli (Kultuuriministeerium, kunstide osakonna juhataja loomingu asekantsleri ülesannetes)
- Kultuuri- ja spordiürituste toetamine MKMi haldusalas (esitluse vaatamiseks klikka). Esines: Ede Teinbas (Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, turisminõunik)
- Eesti Kultuurkapital (esitluse vaatamiseks klikka). Esines Margus Allikmaa (Eesti Kultuurkapital, juhataja)
- Haapsalu toetab või ei toeta kultuuri:) (esitluse vaatamiseks klikka) Esines Urmas Sukles (Haapsalu linn, linnapea)
12.15 - Need salapärased projektirahad ehk kumb on enne, kas muna või kana? (esitluse vaatamiseks kklikka). Kas kuskil on loodud projekt ja ette nähtud raha selle teostamiseks või mõtlen korraldajana välja projekti ja otsin sellele rahastust? Kuidas projektide info potentsiaalsete taotlejateni jõuab? Kas koostada/kirjutada ise või palgata eeldatavalt pädev kirjutaja? Esinesid Lona Pärtel ja Tiina Sams (Riigi Tugiteenuste Keskus).
13.00 - Lõuna Tallinna Ülikooli kohvikutes, sirutuspaus
Astrarium Kohvikuteala, Kohvik Oaas, Kohvik Nova (klikka asukohtade vaatamiseks)
13.45 - Avalike ürituste korradlajate liit esitleb: Popkoor KARI "Rahalaul"
13.50 - "Veel üks pilet" ehk Tee korralik sündmus, inimesed ostavad pileti ja toetusi pole vajagi!? Kas ka spordiüritust on võimalik rahastada ainult pileti ja osalustasuga? Mõttevahetus esitlusmaterjalideta. Esinesid Vahur Mäe (MTÜ Spordiklubi Pärnu Kahe Silla Klubi) ja Auris Rätsep (Eesti messid ja festivalid OÜ).
14.10 - Sponsorlus ja eraraha kaasamise uuringud - juhend kultuuri- ja spordikorraldajale (esitluse vaatamiseks klikka). Esines Jüri Järv (Spordijuhtimise ja sporditurunduse koolitaja).
14.30 - Kas sponsorlus on korraldaja aitamine ja metseenlik lahkus või vastastikku kasulik koostöö? Kuidas küsida ja saada raha nendelt ettevõtjatelt, kellel seda ka päriselt jagada on? Esinesid praktikud Eva Maarend (Saku Õlletehase AS) (esiltuse vaatamiseks klikka), Janne Laik-Lõhmus (Maag Food OÜ) (esitluse vaatamiseks klikka) ja Margit Kotkas (AS LHV Pank) (esitluse vaatamiseks klikka).
16.00 - Koosoleku lõpp
Koosolekut juhatasid Jüri Järv (Spordijuhtimise ja sporditurunduse koolitaja) ja Auris Rätsep (Avalike ürituste korraldajate liit)
KUS ON RAHA PRO KOOSOLEK 5 KORRALDAMISEKS?
Pro Koosoleku korraldajate eesmärk on luua osalejatele sedavõrd kasulik sündmus, et sellel osalemise eest ollakse valmis ostma pilet. Me ei küsi sponsorlust ja ei taotle toetusi, oleme tänulikud iga pileti ostjale, sest tänu teile saavad Pro Koosoleku korralduskulud kaetud!
TEEME KOOSTÖÖD - SINU SIHTRÜHM ON SIIN!
Pro Koosolek 5 toimus koostöös: Tallinna Ülikool, Funrent, Panditops, G4S, Meeskond, Rentbull, Fienta, Chef Lunden ja Saku.
TEEMAGA SEOTUD - LOE JA VAATA LISAKS
Delfi Forte, 24.03.2025: Kas PÖFF, Jazzkaar ja folk ikka on nii mõjusad, kui tegijad väidavad? Riigi uus tööriist võib hakata kõigutama kultuuriürituste loosungeid
MKM: Mudel SuMu - Metoodika suurte kultuuri- ja spordisündmuste sotsiaal-majandusliku mõju hindamiseks
MKM: Andmed Eesti turismipoliitika osana
EE, 27.12.2024: Mida tohib teha maksumaksja rahaga... (Urmas Eero Liiv)
Postimees, 20.12.2024: MART KIVASTIK ⟩ Selgus majas – kultuuripealinnas ei pidanudki ju Tartut olema
Music Estonia, 18.12.2024: Vaata, kui palju panustas Eesti ühiskond muusikavaldkonda aastatel 2020–2023
Delfi Forte, 15.12.2024: Valitsus jagab miljoneid eurosid, et… Eestis filmitaks Valgevenet
ERR, 14.12.2024: Lang: mida on Eesti film võitnud filmi tagasimaksefondist?
ERR, 01.12.2024: Kriitikute hinnangul kultuuripealinnas Tartut tunda ei olnud
ERR, 28.11.2024: Tartu kultuuripealinn tõi mitme hotelli jaoks loodetust vähem turiste
Delfi, 25.11.2024: Tartu 2024 uuringute spetsialist: milleks Euroopa kultuuripealinn ja milline oli selle mõju?
MKM: Suurkontsertide sihtfinantseerimise programm (toetused)
PRO KOOSOLEK 5 KORRALDAJAD JA LOGOD
Peakorraldaja: MTÜ Avalike ürituste korraldajate liit koostöös Tallinna Ülikool.
Korralduse projektijuht: Jüri Järv, jyri@eestimessid.ee
Osalejate projektijuht: Annely Järvsalu, prokoosolek@eestimessid.ee, 555 95534
Vastutav korraldaja: Auris Rätsep, prokoosolek@liit.ee, 504 3000
Arveldused: Eesti messid ja festivalid OÜ ja MTÜ Terve Eesti eest, arved@eestimessid.ee, 5656 0202
PRO KOOSOLEKU MISSIOON: TEEME EESTI PAREMAKS!
Pro Koosolek on Eesti Messide missiooniprojekt, mis lahendab probleeme ja arendab tulemuslikult konkreetset teemavaldkonda. Pro Koosolek ei ole lihtsalt asjaosaliste jututuba koosolekusaalis või virtuaalkeskkonnas, vaid siin vahetatud infost sünnivad ideed ja turuosaliste kokkulepped, mis lisaks vastustena tekkinud küsimustele jõuavad ka seadustesse!. Pro Koosolekul osalemine on praktiliselt tulemuslik ja võimalikult soodsa osalustasuga.
PRO KOOSOLEK AJALUGU
Pro Koosolek 1 (2020) - KESKKONNASÕBRALIK ÜRITUSKORRALDUS
Esimene ehk PRO KOOSOLEK 1 toimus 11.02.2020 Tallinna Lauluväljakul. Koosoleku peateemaks oli jäätmemajandus. Tallinna Lauluväljakule kogunenud 260 ürituse korraldajat tõdesid, et keskkonnasõbralikkus ja kestlik ürituskorraldus on Eesti ürituskorraldajate töös peamised märksõnad. Niisamuti kinnitati esmakordselt jäätmete liigiti kogumise ühtne tähistusgraafika, mida üritustel edaspidi kasutama hakatakse. Koosolekul sündis ka idee esindusorganisatsiooni loomisest, mille tulemusena toimus Avalike ürituste korraldajate liidu (www.liit.ee) asutamiskoosolek Tallinna Lauluväljakul 4. juunil 2020. aastal.
Koosoleku kokkuvõte, videod, pildigaleriid ja infomaterjalid
Pro Koosolek 2 (2023) - JÄÄTMEMAJANDUS, AUTORIKAITSE, ILUTULESTIK, TOIMUMISKOHAD
Peale kaheaastast sunnitud COVID korralduspausi toimus PRO KOOSOLEK 2 neljapäeval, 9. märtsil 2023 Avalike ürituste korraldajate liidu toetajaliikme Funrent koosolekusaalis.
Koosoleku kokkuvõte, pildigalerii ja infomaterjalid
Pro Koosolek 3 (2024) - KORDUSKASUTUSNÕUD AVALIKEL ÜRITUSTEL
PRO KOOSOLEK 3 toimus reedel 20. aprillil 2024 Pärnu linnavalitsuse ja Avalike ürituste korraldajate liidu koostööna Pärnu keskraamatukogu saalis. Teemaks olid korduskasutusnõude praktikad avalikel üritustel, praktilised küsimused ja vastused.
Koosoleku kokkuvõte, pildigalerii ja infomaterjalid.
Pro Koosolek 4 (2024) - KORDUSKASUTUSNÕUD STATUS QUO 2024
PRO KOOSOLEK 4 toimus neljapäeval 14. novembril 2024 Unibet Arena Rock Lounges. Teemaks oli olukord korduskasutusnõude seniste kogemuste ja praktikate osas avalikel üritustel.
Koosoleku kokkuvõte, pildigalerii ja infomaterjalid.
Pro Koosolek 5 (2025) - KUS ON RAHA?
PRO KOOSOLEK 5 - KUS ON RAHA? toimus neljapäeval 27. märtsil 2025 Tallinna Ülikooli Audiotrium Maximum saalis ja Zoomis. Teemaks oli avalike ürituste rahastamine nii avalikust kui erasektori rahast.